Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmataloji Rahatsızlıkları ve Tedavi Yöntemleri

Blog sayfalarımızda, Op. Dr. Ferdi Dönmez’in, ortopedi ve travmataloji ile ilgili rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıkların tedavileriyle ilgili hastaları bilgilendirme amaçlı yazdığı yazılara ulaşabilirsiniz.

Bu yazılarda ortopedi ve travmataloji ile ilgili olan Ön Çapraz Bağ tedavileri, Eklem İçi Yenileyici Hücre Tedavisi, PRP, Diz ve Kalça Kireçlenmesi tedavileri, Kalça Protezi, Tenisçi Dirseği tedavisi ve Artroskopi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz

Ön Çapraz Bağ Tedavisi

Ön Çapraz Bağ Tedavisi

Ön çapraz bağ kopması önemsenmediği takdirde ileride menisküs yırtıkları, kıkırdak lezyonları ve uzun vadede (yaklaşık 10 sene içinde) dizde kireçlenmeye neden olabilmektedir. Kesin tedavisi artroskopi (kapalı) yöntem ile kopan bağın yerine konmasıdır.

Ön Çapraz Bağ

Ön Çapraz Bağ

Diz sorunları olan kişiler doktorlarına başvurdukları sırada diz anatomisini önceden biraz bilmeleri doktorları ile daha rahat iletişim kurmalarına konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. 

PRP (Platelet Rich Plasma)

PRP

PRP (Platelet Rich Plasma), ya da diğer adıyla Trombositten Zengin Plazma, kişinin kendi kanından hazırlanan ve tıbbın birçok alanında iyileşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir.